Pokud se vypravujete na několikadenní pochod po hřebenech hor, více než na vzhledu a barvě bot záleží na jejich vlastnostech a použitém materiálu. Jak se ale v celé řadě technologií vyznat? Vysvětlíme vám, v čem se základní materiály liší a jaké jsou jejich klíčové vlastnosti.
Konstrukce boty se dá rozdělit na tři základní vrstvy, z nichž každá má svoji specifickou a nezaměnitelnou roli.
Začneme hezky od podlahy. Podešev, nebo lidověji podrážka, je ta část boty, která přichází do styku se zemí. Je vyrobena z odolného materiálu, který chrání chodidlo, vyrovnává nerovnosti terénu a tlumí nárazy. Podešev by měla vynikat ve schopnosti odolávat opotřebení. Dezén je tvarován podle potřeb tak, aby zajistil neklouzavost i na mokrém povrchu.
Mezipodešev je měkká vrstva mezi podešví a zbytkem boty. Je často vyrobená z materiálů, které mají protinárazové, takzvané anti-shock vlastnosti, přispívající k větší pohodlnosti obuvi. Tlumící schopnosti boty má na svědomí většinou pěna EVA ( etylenvinylacetát), která vyniká pružností a houževnatostí.
Svrchní část boty je tvořena jednou, nebo více vrstvami různých materiálů podle toho, jakých vlastností chceme docílit.
Prodyšná letní bota na běh se diametrálně liší od například pohorky určené pro stejné roční období. Nedá se proto jasně říci, který materiál je obecně lepší. Ve zbytku článku si představíme základní materiály, které se k výrobě bot používají. To by vám mělo usnadnit výběr při pořizování nového páru bot.
Jak jsme u každého outdoorového vybavení zvyklí, máte možnost přiklonit se na stranu přírodních, generacemi ověřených materiálů, či materiálů syntetických, tedy uměle navržených. Jejich znalost a obeznámenost s jejich vlastnostmi vám zásadně pomohou jak při výběru obuvi do konkrétních podmínek, tak i prozradí, jak správně obuv ošetřovat a jak o ni pečovat, abyste výrazně prodloužili její životnost.
Syntetické materiály a textilie vynikají lehkostí i mechanickou odolností. Zároveň mohou být i velmi prodyšné. V čem však ztrácejí, to je jejich voděodolnost. Pro získání požadované voděodpudivosti je třeba botu pravidelně impregnovat.
Nejčastěji skloňovanou voděodolnou membránou je bezesporu Gore-Tex. Její široké využití napříč outdoorovým světem z ní dělá dominantní technologii, která vám v nepříznivých podmínkách zajišťuje prodyšnost, nepromokavost a odolnost vůči větru.
Technologie Gore-Tex je pórovitá vrstva umístěná mezi vrchní textilií a podšívkou a díky svým vlastnostem zabraňuje průchodu vody. Jednotlivé póry v membráně jsou menší než molekula vody, která proto membránou nepronikne, což materiálu zajišťuje voděodolnost. Jelikož jsou však póry větší než molekula páry, je zaručena oboustranná paropropustnost.
Vlastnosti této membránové technologie nabízí velmi široké využití, proto ji můžete nalézt ve sportovní i outdoorové obuvi, bundách všeho druhu, ale i ve stanech či plachtách.
Membránových technologií je na trhu celá řada. Kupříkladu technologie Climactive od Lafuma, Breathe.Tex a OlanTex od značky Olang či Regi.Tex značky Bennon. Všechny tyto membrány fungují na podobném principu, ale liší se zejména kvalitou a odolností. Na oplátku jsou však cenově dostupnější, proto je využije každý, kdo nevyžaduje membrány nejvyšší kvality. I v naší nabídce tak najdete zastoupeny všechny tyto materiály.
Na obuv s membránou je nutné používat speciální impregnace vhodné i pro Gore-Tex membrány. Tato informace je vždy uvedená na etiketě impregnace. Často narazíte na impregnace ve spreji, které mají širokou škálu využití, ať už jde o bundy, boty, batohy, nebo třeba stany. Každý materiál vyžaduje speciální způsob ošetření, nicméně vždy je zapotřebí, aby tento způsob byl šetrný k membráně.
O kožené boty s membránou je dobré pečovat včelím voskem. Ten kůži zajistí tu nejlepší a nešetrnější péči.
Boty z pravé kůže mají širokou paletu vlastností, které závisí na způsobu zpracování. Obecně je kůže velmi kvalitní materiál, ale ani kožené boty se pravidelné péči nevyhnou. Pokud nechcete nic podcenit, nepropásněte náš článek Jak se starat o boty a dopřejte své obuvi maximální péči.
Nejběžněji používaný přírodní materiál na výrobu obuvi, od které očekáváte odolnost a stálost. Obuv z kožené usně je přes svou houževnatost velice měkká a má výtečné absorpční schopnosti. Při správné péči nabízí určitou voděodolnost z vnějšku, při zachování paropropustnosti z vnitřní strany. Nové páry bot z usně mají navíc tu praktickou vlastnost, že se dokáží přesně vytvarovat podle vašeho chodidla.
Všechny tyto druhy kůže mají jedno společné, a tím je jejich povrchové obroušení. Díky tomu jsou náchylnější na poškození, především kvůli velké schopnosti absorbovat vlhkost. Hodí se proto především do suššího prostředí. Při správné péči a správné impregnaci lze vlastnosti broušené kůže výrazně zlepšit.
V porovnání těchto tří způsobů zpracování je nubuk dražší, ale zato kvalitnější než velur nebo semiš.
Kůže má, pokud je o ni správně pečováno, dlouhou životnost. Je odolná, a tudíž velmi dobře chrání membránu, která je pod ní schovaná. Membrána, jak je již zřejmé, je dosti choulostivá, netyká si s různými chemikáliemi (jako je aviváž) a také není nijak zvlášť odolná vůči fyzickému opotřebení. Proto je kombinace nepromokavé membrány Gore-Tex a kůže takřka „nesmrtelná“.
Jak je patrné, nedá se jednoznačně říci, který materiál je na kterou obuv nejvhodnější. Každý materiál i konstrukce obuvi jsou vyvinuty pro jiné použití, do jiných podmínek, ale také si žádá různou péči. Dobré je proto mít alespoň základní představu o technologiích a jejich možnostech.
Správný výběr provádějte nejen podle toho, kam chcete obuv nosit, ale také jak často. Závisí na tom totiž i to, jak pravidelně budete muset obuv impregnovat či voskovat.
Zdroj fotografií: Depositphotos, Husky