Jak vybrat boty? | HUSKY EU

Jak vybrat boty?

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídaly vašim potřebám.
HUSKY RADÍ  autor článku 18. 10. 2021

Treking a další způsoby pochozí turistiky jsou krásná, svobodná a jednoduchá aktivita, která vytrénuje tělo a vyčistí mysl. Tedy pouze v případě, když vaše boty nikde netlačí a nohy z nich nebolí. Výběr správné obuvi není radno podceňovat, proto si ukážeme, jaké jsou typy obuvi, do jakých kategorií se dělí, jak k výběru obuvi přistupovat a na co si dát při koupi pozor.

Čím začít?

Výběr správné obuvi bychom neměli brát na lehkou váhu. Pokud zvolíte těžší botu do lehkého, letního terénu, může vám to vynést nějaké ty puchýře kvůli vysoké teplotě uvnitř boty. S lehkou obuví vysoko v horách si zase koledujete o vymknutý kotník. Proto při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídaly vašim potřebám.

Výběrem kvalitní outdoor boty navíc investujete do budoucnosti. Při správné péči o boty  s vámi mohou jedny pohorky prožít dlouhá léta i nesčetná dobrodružství. Zároveň ale důrazně nedoporučujeme nostalgicky nosit stále stejný oblíbený pár, neboť jejich opotřebení časem snižuje oporu, protiskluznost, a tím i bezpečnost.

Jak vybrat správnou velikost?

Boty vybírejte nejlépe odpoledne, kdy je tvar chodidla po celém dni širší. Nezapomeňte je také vyzkoušet s naloženým batohem na zádech. Bota, která vám pohodlně sedí nalehko v obchodě, může uprostřed kopců s 15kg krosnou na zádech nepříjemně tlačit.

Pokud máte při výběru možnost, vyzkoušejte si chůzi do schodů a v lepším případě i chůzi po nakloněných rovinách. V prostoru okolo prstů by měl být dostatečný prostor, kam se může noha posunout při chůzi s těžkým batohem z kopce.

Co znamená parametr drop

Informaci o výšce „dropu“ najdete hlavně u běžeckých bot. Jde o parametr, který označuje rozdíl výšky tlumicí vrstvy pod patou a palcem. Stačí tedy, když si vezmete metr a změříte si celou výšku podrážky paty a odečtete od ní výšku podrážky pod palcem. Všichni spolehliví výrobci ale parametr rovnou uvádí ve specifikaci u každé boty.

Drop je pro milovníky běhu v terénu velmi důležitý, protože čím nižší číslo vznikne, tím přirozenější získáte došlap přes špičku.

Pro běhání proto vybírejte boty s výškou dropu:

  • 0–4 mm, pokud jste zkušení a rychlí běžci,
  • 5–9 mm, když jste se naučili dopadat přes špičku či střed chodidla,
  • nebo 10–12 mm, pokud při běhu dopadáte na patu nebo máte nadváhu

  • TIP: Pojem drop najdete i pod označením offset, sklon nebo popisným: rozdíl mezi patou a špičkou.

Kam s nimi? (účelovost obuvi)

Představme si základní druhy obuvi, které se liší konstrukcí i využitím.

1. Vycházková a rekreační obuv

  • Kromě každodenního nošení v běžném životě je vycházková obuv ideální pro nenáročnou chůzi po městě. Očekává se od ní spíše pohodlnost než mechanická odolnost. Své využití si najde i na cestách, především pokud vás lákají více návštěvy památek než zdolávání horských vrcholků. Ze všech druhů obuvi také nejvíce podléhá módním trendům. Pokud jste si vědomi výhod pěší chůze , moc dobře víte, jak důležité je pravidelně střídat různou obuv. Volnočasové boty mají širokou paletu tvarů i designů, což je jeden z důvodů, proč nechybí v žádném botníku.

Dámské nohy ve volnočasové obuvi a moře

Volnočasová i běžecká obuv je lehká a prodyšná, což oceníte zejména v letním horku.

2. Běžecká a sportovní obuv

  • Běžecká obuv je designovaná pro tlumení dopadů a tím pádem menší namáhání kloubů.

Obuv na běhání v přírodě

Boty na trailový běh jsou konstruované pro co nejvyšší stabilitu a trakci na nezpevněném povrchu. Použité membrány, například materiál Gore-Tex, zabraňují promokání při běhu v dešti a zároveň zaručují prodyšnost obuvi. Také vlastnosti mezipodešvu zajišťují větší komfort pro sbíhání kopců. Podešev je pak speciálně navržený pro tlumení nárazů. Velmi praktické jsou také reflexní prvky, kterými jsou často trailové boty vybaveny.

Boty na běhání v zimě

Samostatnou kapitolou jsou běžecké boty na zimu. Oproti letním běžeckým botám musí mít zimní běžecké boty tvrdší podrážku vybavenou hrubším vzorkem, který je schopen zvládat velké změny teplot. Současně by boty kromě prodyšnosti měly vynikat hlavně lehkým zateplením nohy – ideální volbou jsou v tomto případě boty s Gore-Tex membránou, která zajistí potřebný komfort.

Testovali jsme Dropline GTX s podšívkou Gore-Tex při rychlé chůzi či běhu v terénu.

3. Treková obuv

  • Treková obuv je kromě vysoké mechanické odolnosti specifická hlavně tím, že klade zvýšený důraz na oporu kotníku, potřebnou stabilitu a bezpečnost v krkolomných terénech. Protiskluzový dezén vás navíc podrží i při nejnáročnějších aktivitách.

    Důležitým aspektem při výběru bot je také míra zatížení. Čím těžší krosnu na zádech ponesete, tím robustnější botu potřebujete.

    Pokud jde o materiál, konstrukce trekových bot je hotová alchymie. Různé materiály mají rozdílné vlastnosti, ale žádají si i různý typ péče. O nejčastěji používaných materiálech se dozvíte v našem článku Gore-Tex, nebo kůže?

Vysoká kožená outdoorová obuv značky Bennon

Výběr správné obuvi je klíčový. Treková bota s fixovaným kotníkem je navržena pro těžší terény.

Rozdělení trekové obuvi podle kategorií

Bavorský výrobce obuvi značky Meindl přišel s rozdělením do šesti základních kategorií, které nám zjednoduší výběr trekové obuvi podle náročnosti terénu.

  1. Kategorie A:

    Boty z kategorie A se dají nazvat takřka vycházkovou obuví. Jsou určené do těch nejjednodušších terénů a lze je použít například při cestě do skal před samotným lezením. Jsou to měkké boty, které neposkytují tolik ochrany a soustředí se spíše na pohodlí. Při velmi hrubém zacházení musíte být ale připraveni na to, že se vám brzy potrhají.

  2. Kategorie A/B:

    Lehká turistická obuv na pohodlné celodenní túry po zpevněných i nezpevněných cestách. Štěrkové cesty vás sice nezaskočí, ale na dlouhé pochody vysoko do hor to není to pravé. Nízké trekové boty z této kategorie můžete zařadit do botníku také na běžné nošení.

  3. Kategorie B:

    Středně těžká treková obuv s fixovaným kotníkem je navržena pro těžší terény, které nezahrnují náročné výšlapy a nebezpečné úseky. Je vhodná pro trekování mimo turistické tratě. Oproti kategorii A je výrazně robustnější a pevnější. Ideální na vícedenní túry, kde je ochrana kotníku zásadní.

  4. Kategorie B/C:

    Těžší treková obuv, v níž se nemusíte bát vyrazit do vyšších nadmořských výšek, které přesahují naši nejvyšší horu. Pohorky této kategorie jsou velmi taktické a vhodné například na lehčí ferratové lezení, alpské traverzy a náročnější výšlapy ve skalách.

  5. Kategorie C:

    Boty pro vyšší turistiku okolo 3000 metrů, kde nemůžete slevit z nároků na přilnavost a bezpečnost. Konstrukce těchto bot nabízí balanc mezi robustností, pevností i voděodolností, ale neopomíjí prodyšnost, která je při dlouhých trecích nezbytná. Na vyšší váhu boty je třeba si zvyknout. Některé boty této kategorie jsou již přizpůsobeny pro chůzi v mačkách.

  6. Kategorie D:

    Bývá často označována jako takzvaná expediční obuv. Tuto obuv použijete až v nejnáročnějších podmínkách, například při výšlapu na hory od 4000 metrů. Boty jsou připraveny na chůzi v mačkách a vynikají teplotním komfortem.

4. Zimní obuv

  • Boty na zimu mají mnoho společného s trekovou obuví kategorie B a B/C. Oproti nim však nemusí klást takový důraz na robustnější strukturu, čímž lze ušetřit trochu váhy. Pokud vás tedy nečekají žádné horské výšlapy, ale spíše zimní procházky po krajině, či cestování po městech, poohlédněte se po běžné zimní obuvi.

5. Sandály a pantofle

  • V opačném spektru teplotního určení pak najdeme sandály a pantofle. Pokud se vyvarujete typicky českému nešvaru – ponožkám v sandálech –, dají se takové boty pohodlně nosit při každodenním pohybu po městě i v přírodě. Trekové sandály jsou ideální letní náhradou vycházkové či lehké trekové obuvi.

Jak s botami správně zacházet?

Nové boty byste si neměli rovnou brát na dlouhý trek. Nejprve je třeba nechat botu přizpůsobit se vašemu tvaru nohy. Rovněž by vás nemělo překvapit to, že jedna bota může sedět lépe než druhá. Určitá asymetrie chodidel je vcelku normální jev.

Nezapomínejte také na správné šněrování. Na typické natáhnutí již zašněrovaných bot zapomeňte! Správné šněrování zajišťuje stabilitu a snižuje mechanické opotřebení i vytahování materiálu. Naopak kvůli příliš sešněrované a těsné botě může docházet ke vzniku puchýřů a odřenin.

Pokud to zatím nemáte ve zvyku, používejte lžíci! Opravdu! Zamezíte tak pomačkání a deformaci zadní části boty.

Dámská treková obuv u lesního potoka

Tereza testuje dámskou trekovou obuv Salewa Ultra train 3 na túře zalesněnými horami.

Správné ponožky jsou klíčem k pohodlí

Na náročnější pochody pak doporučujeme zvolit speciální trekové ponožky, které jsou oproti těm běžným vyšší a vyztužené v namáhaných místech, což výrazně zvýší pohodlí. Ponožky z merino vlny pak umožňují noze dýchat a výrazně snižují vlhkost v botě, což vás vysoko v horách uchrání před bolestivým zážitkem v podobě puchýřů.

Péče o boty prodlouží jejich životnost

Péči o obuv se podrobněji věnujeme v našem článku Jak se starat o boty , ve zkratce pro vás ale máme pár základních rad:

  • Neperte boty v pračce, ale vždy šetrně omývejte mokrou hadrou.
  • Sušte v pokojové teplotě a zbytečně nevystavujte boty přímému slunci a intenzivním zdrojům tepla.
  • Obuv z hladké usně ošetřujte krémem bez tuku.
  • Obuv s membránou či z velrubové usně ošetřujte impregnačním prostředkem.

Nohy na ramena a vzhůru na túru!

Pevně věříme, že jsme vám poskytli lepší rozhled v jednotlivých kategoriích a tím i usnadnili výběr. Pokud vás zajímají nejrůznější informace ze světa outdoorového oblečení a obuvi, čtěte náš blog.

Zdroj fotografií: Husky

We care about your privacy

HUSKY CZ, s.r.o. they need your consent to the use of cookies so that they can better customize the website for you and make it easier to use. By clicking the "I agree" button, you agree to save cookies in your browser, thanks to which you can use the website's potential to the fullest. Details can be found on the page "Information about cookies".

Login
to the HUSKY club