Česká nezisková organizace spolek Prales dětem zahájila v červnu 2020 unikátní spolupráci se Státní ochranou přírody Slovenska na monitorování velkých šelem v Kremnických vrších a NP Nízké Tatry.
Předmětem této aktivity je sběr genetických vzorků medvědího a vlčího trusu na analýzu DNA a na potravu. Součástí této činnosti je monitoring za pomocí fotopastí UV595HD. Cílem této spolupráce je získání dat o životě velkých šelem, o jejich výskytu a zjištění minimálního počtu medvědů na Slovensku. Takto vznikl monitorovací tým složený z Čechů a Slováků, který prošel školením na ŠOP SR v Bánské Bystrici. Od července 2020 jsme zahájili tento nesmírně zajímavý program s názvem Oko medvěda, který je součástí světového monitorovacího projektu Oko Země, jenž má ještě další programy Oko tygra na Sumatře, Oko nosorožce v Ugandě, ale ten se letos přesunuje do Demokratické republiky Kongo a bude nazván Oko gorily. Spolek Prales dětem roztahuje svá křídla i nad dalšími zeměmi, jakými je Nepál, kam směřuje deset fotopastí na monitorování tygrů bengálských v NP Bardia a rýsuje se další spolupráce v Kostarice, kde by měl být v roce 2021 zahájen program Oko jaguára.
Cílem Oko Země je získání rozsáhlého video materiálu ze života ohrožených druhů zvířat na pěti kontinentech a vytvoření mezinárodního vzdělávacího programu Etika Země
Ten bude v roce 2025 předán světovým rangerům na 11. kongresu International Ranger Federation v Peru a půjde tak do více než 70ti zemí světa, aby sloužil výchově a vzdělávání dětí vě školách a k motivování mládeže k ochraně divoké přírody.
Vraťme se však zpět na Slovensko a vydejme se s programem Oko medvěda do divoké přírody Karpat. Činnost našeho monitorovacího týmu spočívá v pátrání po vhodných stanovištích, kde se zvířata vyskytují, hledáme jejich pobytové znaky, migrační stezky, kaliště a na takových místech umisťujeme fotopasti, které po dvou měsících kontrolujeme a vyhodnocujeme data.
Reporty z naší činnosti posíláme kolegům z ŠOP SR. Součástí naší mise je též odhalování ilegálních aktivit a porušování zákona o ochraně přírody. Tato zjištění a dokumentaci předáme opět ŠOP SR. Tato spolupráce je podepsána zatím do konce roku 2021. Jsme vlastně takovými lovci beze zbraní, stopaři, kteří se pohybují v divoké přírodě, aby pomohli chránit slovenské skvosty přírody, mezi které medvědi, vlci, rysi či kočky divoké rozhodně patří.
Náš tým by však nemohl existovat bez kvalitního vybavení. Jedná se zejména o fotopasti, kamery, fotoaparáty, mobilní telefony, GPS, vysílačky a též:
Právě onu druhou část vybavení a výstroje nám dodává firma Husky CZ a my musíme konstatovat, že jsme s jejich kvalitou nadmíru spokojeni.
Náš pohyb v terénu se totiž odehrává především mimo značené cesty a není nouze o prodírání se houštinami, ostružinním, kde musí oblečení odolávat trnům. Občas musíme zdolávat i náročné skalnaté terény, kde je nutná zejména odolnost kalhot. Též musí být oblečení rychle schnoucí, poněvadž když se stane,že zmokneme, či se pořádně propotíme, tak potřebujeme být za chvíli suší a nelze sebou nosit příliš mnoho oblečení navíc, poněvadž naše batohy jsou plné techniky, fotopastí, kovových boxů a také nesmíme zapomenout na svačinu.
Navíc se nepohybujeme jen v zalesněných oblastech, ale také na hřebenech hor, kde se počasí mění velmi rychle a bez kvalitního vybavení je taková situace nejen nepříjemná, ale může být i nebezpečná.
Celá naše projektová činnost Oko Země je skutečným unikátem a dobrodružstvím, kdy dokumentujeme život divokých zvířat na několika kontinentech a to se neobejde nejen bez kvalitního vybavení, ale také sponzorů. Právě naše nové mise v Kongu, Nepálu, či na Kostarice budou neuvěřitelně zajímavé a vzhledem k faktu, že jsme od roku 2018 členy International Ranger Federation, tak se tato činnost odehrává ve spolupráci s rangery, jejich asociacemi a správami národních parků, které nám otevírají své brány k monitoringu a spolupráci na:
na několika kontinentech. Tímto se otevírají brány spolupráce nejen nám, ale také sponzorům, kteří by měli zájem se takových akcí zúčastnit za podmínek podpory světového monitorovacího projektu Oko Země.