Vyrazte na trek nebo krátkou dovolenou se správně sbaleným batohem na zádech. Máme pro vás pár tipů, díky kterým si do batohu sbalíte vše, co budete potřebovat. A užijete si cestování v pohodlí. Základem je správné plánování – už víte, kam pojedete a co s sebou potřebujete?
Kdy vyrážíte na cestu? Na jak dlouho? Jaké tam bude počasí? A co chcete dělat? Toto jsou základní otázky, které si položte před každým balením na cestu.
Sepište si seznam toho nejdůležitějšího, bez čeho se neobejdete, a zbavte se zbytečné zátěže.
Počítejte s různými scénáři, co se může stát nebo co byste mohli potřebovat. Buďte ale nohama na zemi. Pokud nevyrážíte na svou první cestu, jistě už máte přehled o tom, co ve skutečnosti využijete. Batoh zbytečně nepřeplňujte. A pokud něco zapomenete, nevěšte hlavu. Téměř vše seženete i v obchodech v cílové destinaci. Jen doma nezapomeňte peněženku s kartou.
Mít pořádek v batohu se vyplácí. Naučte se balit podle jasných pravidel a vždy vše najdete na první pokus.
Víko batohu poskytne místo všemu, co potřebujete mít po ruce – doklady, peníze, mobil nebo lékárničku. Pokud nabízí dostatek prostoru, přihoďte do něj i zavírací nůž, čelovku nebo hygienické potřeby.
Do hlavní komory patří největší zátěž. Rozprostřete ji co nejblíže zádům, abyste maximalizovali pohodlí i stabilitu při túrách. Při balení se zamyslete, jaké věci z batohu budete potřebovat nejdřív. Přizpůsobte tomu rozložení v prostoru.
Spodní část, pokud ji batoh nabízí, využijte pro uložení spacáku nebo karimatky. Nezapomínejte na nepromokavý vak, který ochrání výbavu před zvlhnutím, a navíc se v něm spacák lépe přizpůsobí tvaru komory.
Nebalte do batohu celou skříň. Pokud vám oblečení zabírá více než třetinu zavazadla, máte ho moc. Stačí vám jen pár kousků, které můžete měnit – jeden nosíte, druhý perete a třetí sušíte.
Abyste ušetřili ještě více místa v batohu, oblečení skládejte a stočte do ruliček. Pečlivě složené oblečení zabere mnohem méně místa než zmuchlané a beztvaré chuchvalce a vám zbyde v batohu více místa na důležité vybavení.
Každému vyhovuje trochu jiný systém balení. Důležité je, aby bylo cestování pohodlné, i když máte na zádech pořádnou nálož. Než začnete do batohu bezmyšlenkovitě skládat kousky oblečení přes ešus a do volného prostoru umístíte energetické tyčinky, ujasněte si, co chcete podniknout.
Horolezectví
Při náročném výstupu je tím nejdůležitějším stabilita a komfort. Těžiště batohu by proto mělo být blízko těžiště vašeho těla. To nejtěžší vybavení umístěte do druhé a třetí čtvrtiny batohu nejvíce k zádům. Zbývající prostor pak zaplňte středně těžkým vybavením.
Při turistických výpravách ujdete sice delší vzdálenost než při výstupu na vysoké hory, zároveň je ale terén mnohem méně náročný. Při takových cestách umístěte těžiště batohu nad těžiště těla – těžké vybavení patří do první a druhé čtvrtiny batohu a co nejblíže k zádům. Při sportu vám bude velmi často stačit ledvinka nebo maloobjemový batoh. I ten ale můžete zabalit tak, aby vám při cestě nezavazel. Těžké předměty opět umístěte co nejblíže k tělu. Zajistěte především, aby se batoh co nejméně pohyboval. Čím těsněji přilne batoh k tělu, tím méně vám bude při pohybu překážet. Nevíte, co patří do jaké kategorie? Máme pro vás příklady, které vám pomohou. Voda, jídlo, vařič, ešus, cepín Jídlo, oblečení, stanové tropiko a ložnice Oblečení, karimatka, spacák
Nepodceňte výběr batohu a výběr dalšího vybavení. Ani dokonale zabalený batoh vás nespasí, pokud výbava nesplňuje základní požadavky pro pohodlné cestování. Připravili jsme pro vás tipy, jak vybrat spacák, stan nebo boty na nejrůznější výpravy.
Na našem blogu se ještě dozvíte: Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon Turistika
Sport
Váhová kategorie
Těžké
Středně těžké
Lehké
Pár dalších praktických rad na závěr